خانه / سوئد / اقامت سوئد

اقامت سوئد

اقامت سوئد را در این مقاله بصورت کامل بررسی خواهیم کرد. سایت کوچ راهنمای شما برای مهاجرت به سوئد.

شرایط مهاجرت به سوئد و اخذ اقامت سوئد ۲۰۱۹


سوئد دارای سیاست بسیار دشوار مهاجرتی در میان کشورهای اتحادیه اروپا است . برای افرادی که زیر ۱۸ سال سن دارند , بزرگسالان بین ۱۸ تا ۲۰ سال , و شهروندان دانمارک , فنلاند , ایسلند , نروژ و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا , سوئد شرایط اسانی را جهت تحصیل پیشنهاد می کند .

اقامت سوئد

ایتمهایی که در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت .

 • شرایط اقـــامت سوئد کدامند ؟
 • شرایط گرفتن جواز کار برای اقامت در سوئـــد کدامند؟
 • گرفتن اجازه نامه اقامـــــت سوئد به صورت دائم
 • اقدام برای دریافت شهروندی سوئد

شرایط اقامت سوئد کدامند ؟

بنا بر قوانین مهاجرتی کشور سوئد، افرادی با سابقه مدیریت یک تجارت شخصی و یا مدیریت شرکتی با دارا بودن حداقل ۵۰% از سهام آن، در صورتی که توانایی برقراری ارتباط و انجام امور تجاری به زبان سوئدی یا انگلیسی را دارا باشند، با داشتن شرایط زیر می توانند اقامت دائم سوئد برای خود و خانواده خود دریافت نمایند:

 • داشتن طرح کاری (Business Plan) مناسب و اخذ تائیدیه از اداره مهاجرت سوئد
 • دارا بودن مبلغی حدودا بین ۶۵٫۰۰۰ تا ۱۳۰٫۰۰۰ $ در یک حساب بانکی خارج از ایران
 • دارا بودن مبالغ زیر در حساب بانکی خارج یا داخل ایران برای تامین مخارج زندگی طی ۲ سال در سوئد:
برای فرد متقاضی۲۶٫۰۰۰ $
برای همسر۱۳٫۰۰۰ $
برای فرزندان زیر ۱۸ سال۶٫۵۰۰ $

در صورت احراز شرایط فوق از طرف اداره مهاجرت سوئد، به فرد متقاضی و خانواده وی، اقامت ۲ ساله سوئد اعطا می گردد. در صورتی که فرد متقاضی طی مدت این ۲ سال طبق Business plan تائید شده عمل کند و با ثبت شرکت در سوئد اقدام به اجرایی کردن آن کند، به آنها اقامت دائم سوئد اعطا خواهد شد.

برای دریافت اقامت سوئد  به صورت دائم ملزم هستید برای مدت ۲ سال کار کنید , تا بتوانید اجازه نامه اقامت دائم را دریافت کنید . پس از آن باید برای مدت ۲ تا ۵ سال در سوئد زندگی کرده تا صلاحیت دریافت شهروندی این کشور را به دست آورید . شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا نیازی به دریافت اجازه نامه جهت کار ندارند , اما اگر بخواهید مدت بیشتری در این کشور بمانید باید به اداره مهاجرت گزارش دهید .

اقامت سوئد و گرفتن جواز کار

اگر در هنگام مهاجرت به سوئد , قصد دریافت اقامت دائم یا شهروندی را دارید , باید شغل معینی در شرکت های نروژ داشته باشید و استخدام شوید . به منظور ارسال تقاضا نامه مهاجرت به وب سایت سوئد مراجعه کنید .
شما به پاسپورت معتبر , ارائه مدرکی که شغل تان را ثابت کند و ثابت کنید که در ماه حداقل ۱۳٫۰۰۰ سک سوئدی درآمد دارید .
کارفرمای سوئدی باید حداقل در ۱۰ روز کاری شما را استخدام کند و قوانین و مقررات و حقوق تان را مانند شهروندان سوئدی محاسبه کند . وی باید به کارکنان اجازه دهد تا نظرات خود را اعلام کنند .
باید

 • کپی پاسپورت ,
 • دو عکس جدید گرفته شده ویژه پاسپورت ,
 • کپی پیشنهاد کاری تان
 • به همراه اجازه نامه کاری

را ارائه دهید .

مبلغی که بابت بررسی تقاضا نامه از شما دریافت می شود ۲٫۰۰۰ سک سوئدی برای دو سال و ۱٫۰۰۰ سک سوئدی برای تمدید این دوره است ( در سال ۲۰۱۸ ) . هم چنین خانواده تان زمانی می توانند برای دریافت اجازه نامه اقامت درخواست دهند که شما کارمند بوده و در سوئد مشغول به کار باشید . نتیجه درخواست تان ۳ هفته تا ۳ ماه پس از روز درخواست به اطلاع تان می رسد .

گرفتن اجازه نامه اقامت سوئد به صورت دائم

بعد از ۴ سال کار موقت و داشتن اجازه نامه اقامت , می توانید برای گرفتن اجازه نامه اقامت دائم درخواست بدهید . برای دریافت این اجازه نامه باید ثابت کنید که در شغل تان هم چنان ادامه کار می دهید , اثبات شخصیتی دارید . شما می توانید کار فرمای دیگری برای خود انتخاب کنید .

اقدام برای دریافت شهروندی سوئد

اقامت سوئد  : بعد از ادامه به کار برای سال های پس از کسب اجازه نامه اقامت دائم , می توانید برای دریافت شهروندی سوئد اقدام کنید . با دریافت شهروندی , گذرنامه سوئدی دریافت می کنید و از تمامی حقوق شهروندان برخوردار می شوید .

در زمانی که برای کسب شهروندی این کشور اقدام می کنید باید هویت تان را به همراه پاسپورت ثابت کنید , دیگر مدارک لازم را به همراه داشته باشید , ۱۸ سال یا بیشتر سن داشته باشید , اجازه نامه اقامت دائم تان را به همراه داشته باشید , برای مدت ۵ سال در سوئد زندگی کرده باشید , هیچ بدهی پرداخت نشده ای به دولت نداشته باشید و مرتکب هیچ جرمی نشده باشید .

هنگامی که شهروندان سوئد از کشوری به کشور دیگر مسافرت می کنند , بسیار محتاطانه عمل می کنند . طبق سال ۲۰۱۸ , طول مدت بررسی این تقاضا نامه ۳ ماه به طول می انجامد .

درباره‌ی مهاجران فردا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *