خانه / آلمان / بهترین روش مهاجرت

بهترین روش مهاجرت

مهاجرت کردن روشهای زیادی دارد یعنی برای دریافت ویزای یک کشور از راههای مختلفی می شود اقدام کرد اما همیشه این سوال مطرح می شود که بهترین روش مهاجرت با توجه به شرایط کدام روش است؟ این مقاله برای همین نگاشته شده است.

بهترین روش مهاجرت ۲۰۱۹

روشهای مهاجرت به اروپا و کانادا

با خواندن مقاله با انواع روش های مهاجرت به اروپا در سال ۲۰۱۹ آشنا شده و می‌توانید ارزیابی دقیق تری از مهاجرت داشته باشید.

هدف از مهاجرت مهمترین رکن پدیده مهاجرت تلقی می شود و وقتی هدف روشن شد می توانید در جهت آن اقدام کنید. و در این راستا خانواده مهمترین نقش را ایفا می کند.

و اما چگونه بهترین روش مهاجرت به اروپا و مهاجرت به کانادا را با توجه به شرایط خود تشخیص دهیم؟

در این قسمت به راهکارهای عمده و روش هایی پرکاربرد مهاجرت اشاره خواهیم کرد اما لازم است بدانید این راهنما تنها مختص ۲۶ کشور حوزه شنگن می باشد. همچنین ممکن است در این مقاله استثاهایی وجود داشته باشند که به آنها اشاره نشده است.

مرحله اول: تفاوت ویزا، اقامت و تابعیت را در مهاجرت بدانید؟

هر روش مهاجرتی که تا امروز، اسم آن به گوش شما خورده است در یکی از این دو دسته قرار می گیرند:

الف) ویزا (Visa)

ب) اقامت (Residence Permit)

در واقع یا از همان ابتدا به شما ویزا می دهند و یا کارت اقامت برای شما صادر می گردد. اما امکان ندارد از ابتدا به شما پاسپورت بدهند.

الف) ویزا چیست؟ ویزا برای انجام کاری خاص و در مدت زمانی خاص صادر می‌گردد. در طول دوره اعتبار ویزا، شما تقریبا هیچکدام از حقوق شهروندان آن کشور را ندارید.

مثلا اگر ویزای کاری بگیرید پس از پایان مدت ویزای خود باید به کشورتان بازگردید و حتی اگر اقدام به تمدید ویزای خود کنید، پلیس آن کشور موظف نیست ویزای شما را تمدید کند.

همچنین باید بدانید شما با ویزا نمی توانید هر نوعی از حساب بانکی داشته باشید، تسهیلات بانکی بگیرید و یا حتی برای خود ماشین یا خانه بخرید. شما و خانواده تان با داشتن ویزا در یک کشور مهمان هستید.

ب) اقامت چیست؟ توسط بعضی از روش ها، شما و خانواده تان از همان ابتدا صاحب کارت اقامت (شهروندی) می شوید اما این اقامت تحت هیچ حالتی از همان ابتدا دائمی نیست.

پس از گذر ۵ سال از تاریخ صدور اقامت موقت (TRP)، امکان درخواست اقامت دائم (PR) را خواهید داشت.

مهاجرت به اروپا

Paris, France

نکته مهم اینجاست که با داشتن اقامت هر کشوری (چه دائم چه موقت)، شما با دیگر شهروندان آن کشور هیچ تفاوتی از لحاظ حقوق شهروندی ندارید. میتوانید حساب بانکی باز کنید، تسهیلات بانکی بگیرید، تحصیل رایگان داشته باشید، ملک، خودرو و… بخرید و در واقع تقریبا تمام محدودیت هایی که در باب ویزا ذکر شد را نخواهید داشت.

یک نکته بسیار مهم: اگر شما کارت اقامت موقت یا دائم یکی از کشور های حوزه شنگن را بگیرید، قانونا در تمام کشورهای حوزه شنگن حقوق شهروندی دارید. برای مثال فردی که اقامت موقت خود را از اتریش گرفته است می تواند از همان ابتدا در آلمان نیز کار، زندگی، تحصیل، افتتاح حساب و… داشته باشد.

ث) تابعیت چیست؟ پس از گذر۳ تا ۵ سال از صدور کارت اقامت دائم (یعنی حدودا ۸ تا ۱۰ سال پس از اخذ اقامت موقت) شما امکان درخواست پاسپورت را خواهید داشت. در نظر داشته باشید برای تقاضای پاسپورت باید تاریخ، زبان و جغرافیای آن کشور را امتحان بدهید ولی اگر قبول نشدید نگران نباشید، می‌توانید هر چقدر خواستید دوباره اقدام کنید.

 • جمع بندی مرحله یک: اخذ ویزا معمولا با هزینه کمتری می باشد و مناسب ترین راهکار برای افراد کم سن و سال و مجرد است. اما افراد متاهل مخصوصا افرادی که صاحب فرزند هستند باید به دنبال روش هایی باشند که از ابتدا به آنها شهروندی اعطا کند.
  در مرحله بعد خواهیم گفت که چه روش هایی در دسته ویزا و چه روش هایی در دسته اقامت هستند…
 • ؟؟؟ سوالی که باید در این مرحله به آن پاسخ دهید: آیا برای شرایط من روش هایی مناسب است که در دسته ویزا قرار می گیرند و یا روش هایی که از نوع اقامتی هستند؟

برلین – آلمان

مرحله دوم: انواع روش های مهاجرت چیست؟

در این مرحله خواهید دانست که چه روش هایی برای مهاجرت به اروپا وجود دارند و این روش ها هر کدام از چه نوعی هستند (ویزایی یا اقامتی). در اینجا ما به توضیح اجمالی هر روش خواهیم پرداخت و توضیحات کامل را در مقالات هر روش جویا شوید.

الف) روش هایی که به شما از ابتدا، ویزا میدهند:

۱- ویزای کار: ویزای کار در کشورهای حوزه شنگن به افرادی داده می شود که حتما ۴ شرط اصلی را داشته باشند: ۱- حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی، ۲- سابقه کاری با بیمه تامین اجتماعی (حداقل ۳ سال)، ۳- مدرک زبان محلی یا انگلیسی (تریجا زبان همان کشور)، ۴- دعوتنامه کاری معتبر.

بیشترین ویزای کار برای ایرانیان در اروپا به ترتیب در کشورهای آلمان، سوئد، اتریش، اسپانیا صادر می گردند.

۲- ویزای جستجوی کار: اگر شما تحصیلات، سابقه کار و تسلط به زبان را دارید اما فقط دعوت نامه کاری ندارید، امکان درخواست ویزای جستجوی کار را خواهید داشت. این روش معمولا در کشورهای آلمان، اتریش و سوئد انجام می شود. البته دانمارک نیز چنین ویزایی صادر می کند.

۳- ویزای تحصیلی: این روش محبوب ترین روش مهاجرت به اروپا در بین جوانان است. تنها کافی است شرط سن، تسلط به زبان (ترجیحا زبان محلی آن کشور) و معدل مناسب را داشته باشید تا برای این ویزا واجد شرایط شوید.

در نظر داشته باشید اخذ ویزای همراه (برای متاهلین) هم اکنون کمی سخت تر از گذشته شده است. ضمنا اگر به همسر شما ویزا همراه بدهند، همسر شما حق کار نخواهد داشت (برخلاف قانون کانادا).

اخذ ویزای تحصیلی در اروپا راحت تر از استرالیا و کانادا می باشد اما باز هم امری مشکل است. ولی اگر بدانید چگونه و چه کارهایی باید انجام دهید، شانس خود را بسیار بیشتر خواهید کرد. امیدوارم بتوانم در ماه های آینده مطالبی را در اختیار شما قرار بدهم.

بهترین روش مهاجرت

Düsseldorf, Germany

ب) روش هایی که از ابتدا به شما، اقامت می دهند:

روش هایی که توسط آن از ابتدا به شما و خانواده تان اقامت (شهروندی) داده می شود، خود در دو نوع با سرمایه گذاری و بی سرمایه گذاری قرار می گیرند:

جدول دسته بندی روش های اقامتی اروپا (+ چند مثال)

روش های با سرمایه گذاری۱- خرید ملکآلمان: حداقل ۵۰۰ هزار یورواسپانیا: حداقل ۵۰۰ هزار یورویونان: ۲۵۰ هزار یورومجارستان: ۱۸۰ هزار یورو
۲- خرید سهامآلمان: حداقل ۵۰۰ هزار یورو
۳- خرید اوراق قرضهاسپانیا: حداقل یک میلیون یورو
۴- سپرده بانکیاسپانیا: حداقل دو میلیون یورو
روش های بدون سرمایه گذاری۱- ثبت شرکتآلماناسلواکیاسپانیامجارستانلهستان
۲- تمکن مالییونان (FIP): درآمد ماهانه ۲.۰۰۰ یورو در ایران.اسپانیا: درآمد ماهانه ۲.۵۰۰ یورو در ایران.اتریش: تقریبا امکان موفقیت ندارد.فرانسه: تقریبا امکان موفقیت ندارد.پرتغال: تقریبا امکان موفقیت ندارد.

همانطور که ذکر شد در تمامی روش های اقامتی اروپا در ابتدا به شما اقامت موقت می دهند و پس از گذر ۵ سال آن را به اقامت دائم تبدیل می کنند.

Kotor, Montenegro
Kotor, Montenegro

۱- خرید ملک، سهام، اوراق قرضه و سپرده بانکی (روشهای اقامتی با سرمایه گذاری): این روش ها که معمولا به آنها Golden Visa نیز گفته می شود در کشورهای آلمان، اسپانیا، پرتغال، یونان و چند کشور دیگر حوزه شنگن قابل انجام هستند. حداقل سرمایه گذاری برای کشور پرتغال است و مبلغ آن ۱۸۰ هزار یورو می باشد. نکته دیگر آنکه در روش های با سرمایه گذاری معاف از مالیات هستید.

این روزها به دلیل شرایط بسیار مناسب خرید ملک در یونان، محبوبیت این روش رو به افزایش است. چند مزیت جالب این روش:

 1. حداقل مبلغ خرید ملک ۲۵۰ هزار یورو می باشد. (تقریبا نصف سایر کشورها).
 2. جالب تر آنکه علاوه بر همسر و فرزندان، به والدین شما و همسرتان نیز اقامت اعلا می شود.

۲- ثبت شرکت (روش اقامتی بدون سرمایه گذاری): این روش که در کشورهایی مانند اسلواکی، لهستان، آلمان و… مرسوم است یکی از بهترین روش های مهاجرت می‌باشد. در این روش برای شما شرکتی ثبت می‌شود و شما اجازه کار و هرگونه فعالیت تجاری با شرکت خود دارید.

مزایای این روش:

 • اخذ اقامت و دریافت حقوق شهروندی کل اروپا
 • نیاز به استخدام کارمند در شرکت ثبت شده ندارید.
 • نیازی به نشان دادن سابقه شغلی و مدرک زبان ندارید.
 • شما می‌توانید در تمامی کشورهای عضو حوزه شنگن کار، زندگی یا تحصیل کنید.
 • امکان داشتن انواع حساب های بین المللی و دریافت Mastercard، Visacard و سایر کارت‌های اعتباری معتبر
 • خرید و فروش و داشتن انواع سند منقول و غیر منقول به نام خودتان
 • امکان دریافت ویزای کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و استرالیا به پشتوانه داشتن اقامت اروپا
 • با داشتن کارت اقامت می‌توانید از هرجایی به تمامی کشورهای حوزه شنگن سفر کنید.

اقامت های موجود با این روش:

۳- تمکن مالی (روش اقامتی بدون سرمایه گذاری):

اقامت با تمکن مالی در اروپا یعنی آنکه فردی غیر اروپایی در کشور مبدا خود حداقل درآمدی غیروابسته به فعالیت جسمانی خود دارد و حال قصد زندگی و تفریح (و نه کار و غعالیت تجاری) در یک کشور اروپایی را دارد. در باب اقامت با تمکن مالی چند نکته را فراموش نکنید:

 1. روش تمکن مالی تنها در چند کشور وجود دارد: اتریش، یونان، پرتغال، فرانسه و اسپانیا.
 2. اخذ اقامت موقت به روش تمکن مالی امکان موفقیت بسیار کمی دارد.
 3. اقامت به روش تمکن مالی هیچوقت به اقامت دائم تبدیل نمی شود.

اگر شما نشان دهید درآمد ماهانه شما حدودا ۲۰۰۰ یورو در ماه می باشد و این کسب درآمد از منابعی مانند اجاره ملک و سود سهام می باشد واجد دریافت این نوع اقامت هستید.

 • جمع بندی مرحله دو: در بین روش های یاد شده برای جوانان زیر ۲۵ سال ویزای تحصیلی، جوانان زیر ۲۵ سال ویزای کاری و برای خانواده ها روش های خرید ملک، ثبت شرکت و تمکن مالی توصیه می گردد.
 • ؟؟؟ سوالی که باید در این مرحله به آن پاسخ دهید: مشخصا چه روشی مناسب حال من و خانواده من است؟

اما هنوز نکات کلیدی تری مانده است… (که تنها اشاره ای می کنیم)

 1. در هر روش (مثلا ثبت شرکت) کدام کشورها شرایط مناسب تری دارند؟ و چرا؟
 2. شرایط زمانی و هزینه ای کدام روش در حال حاضر مناسب تر است؟
 3. شرایط تمدید هر روش چگونه است؟
 4. شرط حضور هر روش (و کشور) چگونه است؟
 5. معایب و محدودیت این روش ها کدامند؟
 6. وضعیت زندگی در هر کشور چگونه است؟
 7. وضعیت تحصیل و زبان آموزی فرزندان ما چگونه است؟

ادامه این بحث را در صورت باقی بودن عمر، تا پایان سال ۲۰۱۹ برای شما متقاضیان محترم خواهم نوشت. اما هم اکنون برای دریافت راهنمایی بیشتر و اخذ مشاوره رایگان زندگی و مهاجرت به اروپا با مشاورین ما در موسسه حقوقی سروش سعادت تماس حاصل کنید.

درباره‌ی مهاجران فردا

حتما ببینید

مهاجرت به نروژ برای کار

مهاجرت به نروژ برای کار

مهاجرت به نروژ برای کار : سایت مهاجرتی کوچ مرجع اصلی راهنمای مهاجرت به نروژ و اخذ اقامت نروژ شما را دعوت به خواندن این مقاله می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *