خانه / آلمان / راههای مهاجرت

راههای مهاجرت


اگر به دنبال اطلاعات دقیق و کاملی درباره انواع  راه و راه و روش های مهاجرت هستید و این سوال را در ذهن دارید که بهترین روش مهاجرت با توجه به شرایط تان کدام است، این مقاله برای همین موضوع نوشته شده است.

در پایان این مقاله با انواع راه و روش های مهاجرت به اروپا در سال ۲۰۱۹ آشنا شده و می‌توانید ارزیابی دقیق تری از مهاجرت داشته باشید.

اینکه شما چه هدفی را از مهاجرت دنبال می کنید بسیار مهم است اما رسیدن به جواب این سوال که: مشخصاً چه روشی برای شما (و خانواده تان) مناسب تر است اصلی ترین ماموریت شما می باشد.

و اما چگونه بهترین روش مهاجرت به اروپا را با توجه به شرایط خود تشخیص دهیم؟

من، فائزه ظریفیان (وکیل پایه یک دادگستری در ایران و مشاور امور بین الملل در کشور اتریش) و مدیر عامل موسسه حقوقی سروش فردای روشن، طی ۱۰ مرحله کاربردی به شما نشان خواهم داد که چگونه راه و روش های مهاجرتی مناسب را برای خود و خانواده تان پیدا کنید.

لازم است به ذکر است که این راهنما تنها مختص ۲۶ کشور حوزه شنگن می باشد. همچنین ممکن است در این مقاله استثاهایی وجود داشته باشند که به آنها اشاره نشده است.

مرحله اول: تفاوت ویزا، اقامت و تابعیت را در مهاجرت بدانید؟

هر روش مهاجرتی که تا امروز، اسم آن به گوش شما خورده است در یکی از این دو دسته قرار می گیرند:

الف) ویزا (Visa)

ب) اقامت (Residence Permit)

در واقع یا از همان ابتدا به شما ویزا می دهند و یا کارت اقامت برای شما صادر می گردد. اما امکان ندارد از ابتدا به شما پاسپورت بدهند.

الف) ویزا چیست؟ ویزا برای انجام کاری خاص و در مدت زمانی خاص صادر می‌گردد. در طول دوره اعتبار ویزا، شما تقریبا هیچکدام از حقوق شهروندان آن کشور را ندارید.

مثلا اگر ویزای کاری بگیرید پس از پایان مدت ویزای خود باید به کشورتان بازگردید و حتی اگر اقدام به تمدید ویزای خود کنید، پلیس آن کشور موظف نیست ویزای شما را تمدید کند.

همچنین باید بدانید شما با ویزا نمی توانید هر نوعی از حساب بانکی داشته باشید، تسهیلات بانکی بگیرید و یا حتی برای خود ماشین یا خانه بخرید. شما و خانواده تان با داشتن ویزا در یک کشور مهمان هستید.

ب) اقامت چیست؟ توسط بعضی از روش ها، شما و خانواده تان از همان ابتدا صاحب کارت اقامت (شهروندی) می شوید اما این اقامت تحت هیچ حالتی از همان ابتدا دائمی نیست.

پس از گذر ۵ سال از تاریخ صدور اقامت موقت (TRP)، امکان درخواست اقامت دائم (PR) را خواهید داشت.

نکته مهم اینجاست که با داشتن اقامت هر کشوری (چه دائم چه موقت)، شما با دیگر شهروندان آن کشور هیچ تفاوتی از لحاظ حقوق شهروندی ندارید. میتوانید حساب بانکی باز کنید، تسهیلات بانکی بگیرید، تحصیل رایگان داشته باشید، ملک، خودرو و… بخرید و در واقع تقریبا تمام محدودیت هایی که در باب ویزا ذکر شد را نخواهید داشت.

یک نکته بسیار مهم: اگر شما کارت اقامت موقت یا دائم یکی از کشور های حوزه شنگن را بگیرید، قانونا در تمام کشورهای حوزه شنگن حقوق شهروندی دارید. برای مثال فردی که اقامت موقت خود را از اتریش گرفته است می تواند از همان ابتدا در آلمان نیز کار، زندگی، تحصیل، افتتاح حساب و… داشته باشد.

ث) تابعیت چیست؟ پس از گذر۳ تا ۵ سال از صدور کارت اقامت دائم (یعنی حدودا ۸ تا ۱۰ سال پس از اخذ اقامت موقت) شما امکان درخواست پاسپورت را خواهید داشت. در نظر داشته باشید برای تقاضای پاسپورت باید تاریخ، زبان و جغرافیای آن کشور را امتحان بدهید ولی اگر قبول نشدید نگران نباشید، می‌توانید هر چقدر خواستید دوباره اقدام کنید.

 • جمع بندی مرحله یک: اخذ ویزا معمولا با هزینه کمتری می باشد و مناسب ترین راهکار برای افراد کم سن و سال و مجرد است. اما افراد متاهل مخصوصا افرادی که صاحب فرزند هستند باید به دنبال راه و روش هایی باشند که از ابتدا به آنها شهروندی اعطا کند.
  در مرحله بعد خواهیم گفت که چه راه و روش هایی در دسته ویزا و چه راه و روش هایی در دسته اقامت هستند…
 • ؟؟؟ سوالی که باید در این مرحله به آن پاسخ دهید: آیا برای شرایط من راه و روش هایی مناسب است که در دسته ویزا قرار می گیرند و یا راه و روش هایی که از نوع اقامتی هستند؟

برلین – آلمان

مرحله دوم: انواع راه و روش های مهاجرت چیست؟

در این مرحله خواهید دانست که چه راه و روش هایی برای مهاجرت به اروپا وجود دارند و این روش ها هر کدام از چه نوعی هستند (ویزایی یا اقامتی). در اینجا ما به توضیح اجمالی هر روش خواهیم پرداخت ولی توضیحات کامل هر روش را باید در مقاله اختصاصی آن روش بخوانید.

الف) راه و روش هایی که به شما از ابتدا، ویزا میدهند:

حال که با تعریف ویزا آشنا شدیم و به مزایا و معایب آن اشاراتی کردیم، با ۳ روشی آشنا خواهیم شد که از ابتدا به شما ویزا می دهند.

۱- ویزای کار: ویزای کار در کشورهای حوزه شنگن به افرادی داده می شود که حتما ۴ شرط اصلی را داشته باشند: ۱- حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی، ۲- سابقه کاری با بیمه تامین اجتماعی (حداقل ۳ سال)، ۳- مدرک زبان محلی یا انگلیسی (ترجیحا زبان همان کشور)، ۴- دعوتنامه کاری معتبر.

بیشترین ویزای کار برای ایرانیان در اروپا به ترتیب در کشورهای آلمان، سوئد، اتریش و اسپانیا صادر می گردند.

۲- ویزای جستجوی کار: اگر شما تحصیلات، سابقه کار و تسلط به زبان را دارید اما فقط دعوت نامه کاری ندارید، امکان درخواست ویزای جستجوی کار را خواهید داشت. این روش معمولا در کشورهای آلمان، اتریش و سوئد انجام می شود. البته دانمارک نیز چنین ویزایی صادر می کند.

۳- ویزای تحصیلی: این روش محبوب ترین روش مهاجرت به اروپا در بین جوانان است. تنها کافی است شرط سن، تسلط به زبان (ترجیحا زبان محلی آن کشور) و معدل مناسب را داشته باشید تا برای این ویزا واجد شرایط شوید.

در نظر داشته باشید اخذ ویزای همراه (برای متاهلین) هم اکنون کمی سخت تر از گذشته شده است. ضمنا اگر به همسر شما ویزا همراه بدهند، همسر شما حق کار نخواهد داشت (دقیقا برخلاف قانون کانادا).

اخذ ویزای تحصیلی در اروپا راحت تر از استرالیا و کانادا می باشد اما باز هم امری مشکل است. ولی اگر بدانید چگونه و چه کارهایی باید انجام دهید، شانس خود را بسیار بیشتر خواهید کرد. امیدوارم بتوانم در ماه های آینده مطالبی را در اختیار شما قرار بدهم.

راههای مهاجرت

ب) راه و روش هایی که از ابتدا به شما، اقامت می دهند (مناسب خانواده ها):

راه و روش هایی که توسط آن از ابتدا به شما و خانواده تان اقامت موقت (شهروندی) داده می شود، خود در دو نوع با سرمایه گذاری و بدون سرمایه گذاری قرار می گیرند. همانطور که گفته شده اقامت موقت (TRP) پس از ۵ سال به اقامت دائم (PR) تبدیل می شود.

جدول دسته بندی راه و روش های اقامتی اروپا (+ چند مثال)

راه و روش های با سرمایه گذاری۱- خرید ملکآلمان: حداقل ۵۰۰ هزار یورواسپانیا: حداقل ۵۰۰ هزار یورویونان: ۲۵۰ هزار یورومجارستان: ۱۸۰ هزار یورو
۲- خرید سهامآلمان: حداقل ۵۰۰ هزار یورو
۳- خرید اوراق قرضهاسپانیا: حداقل یک میلیون یورو
۴- سپرده بانکیاسپانیا: حداقل دو میلیون یورو
راه و روش های بدون سرمایه گذاری۱- ثبت شرکت:ثبت یک شرکت مسئولیت محدود و ایجاد ارزش افزوده برای آن کشور.آلماناسلواکیاسپانیامجارستانلهستان
۲- تمکن مالیاثبات درآمد ثابت ماهانه بالا در کشور خودتان (ایران)تنها تفاوت این روش آن است که معمولا به اقامت دائم تبدیل نمی شود.یونان (FIP): درآمد ماهانه ۲.۰۰۰ یورو در ایران.اسپانیا: درآمد ماهانه ۲.۵۰۰ یورو در ایران.اتریش: تقریبا امکان موفقیت ندارد.فرانسه: تقریبا امکان موفقیت ندارد.پرتغال: تقریبا امکان موفقیت ندارد.

حال به توضیح هر یک از راه و روش های اقامتی می پردازیم:

۱- روشهای اقامتی با سرمایه گذاری (خرید ملک، سهام، اوراق قرضه و سپرده بانکی): این روش ها که معمولا به آنها Golden Visa نیز گفته می شود در کشورهای آلمان، اسپانیا، پرتغال، یونان و چند کشور دیگر حوزه شنگن قابل انجام هستند. حداقل سرمایه گذاری برای کشور پرتغال است و مبلغ آن ۱۸۰ هزار یورو می باشد. نکته دیگر آنکه در راه و روش های با سرمایه گذاری معاف از مالیات هستید.

این روزها به دلیل شرایط بسیار مناسب خرید ملک در یونان، محبوبیت این روش رو به افزایش است. چند مزیت جالب این روش:

 1. حداقل مبلغ خرید ملک ۲۵۰ هزار یورو می باشد. (تقریبا نصف سایر کشورها).
 2. جالب تر آنکه علاوه بر همسر و فرزندان، به والدین شما و همسرتان نیز اقامت اعطا می گردد.

۲- ثبت شرکت (روش اقامتی بدون سرمایه گذاری): این روش که در کشورهایی مانند مجارستان، اسلواکی، لهستان، آلمان و… مرسوم است یکی از بهترین راه و روش های مهاجرت به اروپا می‌باشد. لذا هزینه آن پایین بوده و درصد موفقیت آن نیز بالا می باشد. در این روش برای شما شرکتی ثبت می‌شود و شما اجازه کار و هرگونه فعالیت تجاری با شرکت خود را خواهید داشت.

مزایای این روش:

 • اخذ اقامت و دریافت حقوق شهروندی کل حوزه شنگن
 • عدم نیاز به استخدام کارمند در شرکت ثبت شده
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • با داشتن کارت اقامت یک کشور شنگن، شما می‌توانید در تمامی کشورهای عضو حوزه شنگن کار، زندگی یا تحصیل کنید.
 • امکان داشتن انواع حساب های بین المللی و دریافت Mastercard ،Visacard و سایر کارت‌های اعتباری معتبر
 • خرید و فروش و مالکیت انواع اسناد منقول و غیر منقول به نام خودتان
 • امکان دریافت ویزای کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و استرالیا به پشتوانه داشتن اقامت اروپا

۳- تمکن مالی (روش اقامتی بدون سرمایه گذاری):

اقامت با تمکن مالی در اروپا یعنی آنکه فردی غیر اروپایی در کشور مبدا خود حداقل درآمدی غیروابسته به فعالیت جسمانی خود دارد و حال قصد زندگی و تفریح (و نه کار و فعالیت تجاری) در یک کشور اروپایی را دارد.

در باب اقامت با تمکن مالی چند نکته را فراموش نکنید:

 • روش تمکن مالی تنها در چند کشور وجود دارد: اتریش، یونان، پرتغال، فرانسه و اسپانیا.
 • درصد موفقیت این روش در هر کشوری (مخصوصا اتریش، یونان و فرانسه) به شدت پایین است.
 • اقامت به روش تمکن مالی معمولا هیچگاه به اقامت دائم تبدیل نمی شود.

عدد درآمد ماهانه برای هر کشور متفاوت است.

همچنین این عدد با افزایش افراد تحت تکقل متقاضی بالاتر می رود.

 • جمع بندی مرحله دو: در بین راه و روش های یاد شده برای جوانان زیر ۲۵ سال ویزای تحصیلی، جوانان زیر ۳۵ سال ویزای کاری و برای خانواده ها راه و روش های خرید ملک، ثبت شرکت و تمکن مالی توصیه می گردد.
 • ؟؟؟ سوالی که باید در این مرحله به آن پاسخ دهید: مشخصا چه روشی هایی مناسب من و خانواده من است؟

اما هنوز نکات کلیدی تری مانده است… (که تنها اشاره ای می کنیم)

 1. در هر روش (مثلا ثبت شرکت یا ویزای کاری و …) کدام کشورها شرایط مناسب تری دارند؟ و چرا؟
 2. شرایط زمانی و هزینه ای کدام روش در حال حاضر مناسب تر است؟
 3. شرایط تمدید هر روش چگونه است؟
 4. شرط حضور در هر کشور چقدر است؟
 5. معایب و محدودیت این روش ها کدامند؟
 6. وضعیت زندگی در هر کشور چگونه است؟
 7. وضعیت تحصیل و زبان آموزی فرزندان ما چگونه خواهد بود؟

در نظر داشته باشید که در مقالات تخصصی هر روش، و بخش شرایط زندگی در وب سایت موسسه ما، به تمام این سوالات پاسخ داده شده است.

ادامه این بحث را در صورت باقی بودن عمر، در ماه های آینده برای شما متقاضیان محترم خواهم نوشت.

اما هم اکنون برای دریافت راهنمایی بیشتر و اخذ مشاوره زندگی و مهاجرت به اروپا با مشاورین ما در موسسه حقوقی سروش فرداتماس حاصل کنید.

قابل توجه متقاضیان عزیز ویزای کار و تحصیلی: متاسفانه به علت تغییر شرایط ویزای کار و تحصیلی، موقتا مشاوره تلفنی تنها برای اخذاقامت اروپا (ثبت شرکت، خرید ملک، تمکن مالی و…) داده میشود/.

[pp_gallery gallery_id=”300″]

درباره‌ی مهاجران فردا

حتما ببینید

مهاجرت به نروژ برای کار

مهاجرت به نروژ برای کار

مهاجرت به نروژ برای کار : سایت مهاجرتی کوچ مرجع اصلی راهنمای مهاجرت به نروژ و اخذ اقامت نروژ شما را دعوت به خواندن این مقاله می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *