خانه / مهاجرت به کانادا / هزینه زندگی در نروژ

هزینه زندگی در نروژ

هزینه زندگی در نروژ

هزینه زندگی در نروژ : سایت مهارجتری کوچ با راهنمای مناسب در زمینه مهاجرت به نروژ و اخذ اقامت نروژ  است

نروژ را یکی از گرانترین کشورها برای بازدید از این کشور باید دانست اما هزینه های زندگی در نروژ چقدر است ؟
البته این فقط یک سوال است و در این مورد سوالهای مشابه زیر هم مطرح می شود که در این مقاله بصورت کامل به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

  • هزینه زندگی در نروژ  چقدر است ؟
  • آیا همان طور که همه می گویند کشوری گران است ؟
  •  آیا دستمزدها خوب است ؟
  • برای زندگی در این کشور به چه اندازه پول نیاز دارم ؟

متوجه ماجرا شدید ! این ها همگی سوال های ساده و پیش پا افتاده هستند , اما در حقیقت جواب دادن به آن ها کار ساده ای نیست .

کشوری تا حدودی گران قیمت

اگر به طور خلاصه بخواهیم راجع به هزینه زندگی در نروژ بگوییم , نروژ کشوری گران است , اما حقیقت بسیار پیچیده تر است .
اگر بخواهیم صادق باشیم , نروژ کشوری گران برای گردش گری و بازدید است , که به خاطر تعویض پول است . اگر به اینجا می آیید تا مشغول به کار شده و زندگی کنید , کرونر نروژی حقوق می گیرید و کرونر نروژی خرج می کنید .
این بدان معناست که باید هر چه زودتر از مقایسه قیمت ها با قیمت های کشور خودتان جلوگیری کنید ! در عوض , هزینه ها را با درآمد و حقوق تان مقایسه کنید ؛ در پایان مقدار پولی که برای تان باقی می ماند را بررسی کنید .
اساسا , زمان برای برخی از بودجه های قدیمی که دریافت می کردید تغییر کرده است .

پس از این که کاملا به اقتصاد این کشور تطبیق پیدا کردید , تعجب خواهید کرد که با تمام خرج هایی که کردید هم چنان پول زیادی برای تان باقی مانده است , اگر چه این تنها درآمد اولیه است .

هزینه زندگی در نروژ  درآمدهای بالا

هزینه زندگی در نروژ

اگر به طور کلی صحبت کنیم , میزان دستمزدها در نروژ بسیار بالاتر از سایر کشورها است . در این کشور حداقل دستمزد تعیین نشده است .
این بدان معناست که در جیب تان پول بیشتری دارید تا هزینه های بیشتری نیز بپردازید ( بیش از آن چیزی که باید خرید کنید پول دارید ) .

به این صورت یک گونه تعادل ایجاد می شود . به همین دلیل است که هزینه ها در نروژ بسیار بالا است . تمام چیزهایی که نیاز به خدمات انسانی باشد مانند رستوران ها , بارها و تمام چیزهای دیگر بسیار گران هستند .
البته , کارکنان اجرایی و مدیریت در مقایسه با کشور شریک شان , درآمد مشابه یا کمتری دارند . در واقع , حقوق ها در نروژ بسیار محدود است . اگر می خواهید به عنوان یک خارجی در نروژ مشغول به کار شوید , باید این نکته را به یاد داشته باشید !

صرف نظر از هزینه های زندگی , چندین ماه طول می کشد تا بتوانید با قیمت بعضی محصولات مانند خوارو بار , ناهار خوردن در بیرون کنار بیایید .
بعضی از مردم نمی توانند با قیمت ها کنار بیایند و می بینیم که چمدان خود را بسته و راهی کشورشان هستند .

هزینه زندگی در نروژ  مالیات بر مصرف

هزینه زندگی در نروژ  : MVA , یک نوع مالیات یا VAT است که به کالا و خدماتی که در نروژ خریداری می کنید , افزوده می شود .
MVA بر بسیاری از کالاها و خدمات در نروز کشیده می شود اما بر خلاف آمریکا , مالیات همیشه به هزینه کالا و خدماتی که خردیداری می کنید افزوده می شود و به صورت قیمت برای مشتری قابل مشاهده است ( برای عملیات های شرکت به شرکت , هزینه ها صرف نظر از MVA حساب می شود )
میزان استاندارد  25 درصد است ؛ مشابه سایر کشورهای اسکاندیناوی . این میزان در میان کشورهای اتحادیه اروپا بسیار بیشتر است

میزان مالیات کمتر از ۱۲ درصد برای کالاهای متفاوتی حساب می شود مانند

  • خوراک ,
  • حمل و نقل با وسایل نقلیه عمومی ,
  • اسکان
  • و بلیط سینما .

بعضی موارد مانند خدمات بهداشتی و درمانی و تحصیلات از این قانون مستثنی هستند .( هیچ مالیاتی در این دو بخش دریافت نمی شود )

هزینه زندگی در نروژ  هزینه های نقل مکان

هزینه زندگی در نروژ  : یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که مهاجران جدید با آن روبرو می شوند و تجربه می کنند , هزینه ابتدایی نقل مکان است .
نه تنها نروژ کشوری گران است , بلکه هزینه و مبالغ بسیاری وجود دارد که به محض رسیدن باید آن ها را پرداخت کنید و مسلما با آن ناآشنا هستید ؛ مانند هزینه گواهی نامه تلویزیون !

اول از همه باید بگوییم که , برای کرایه خانه یا اتاق باید یک مبلغ ودیعه به عنوان ضمانت پرداخت کنید ( ممکن است یک ماه از کرایه باشد اما معمولا سه ماه دریافت می شود ) . باید قبل از این که حتی کلید خانه را ببینید هزینه را پرداخت کنید و پس از آن می توانید در آن جا زندگی کنید .

در این صورت به چه اندازه پول نیاز دارم ؟

اوه , سوال هایی که میلیون ها بار از من پرسیده اند . جوابی که می دهم نیز شما را سرگردان می کند , چرا که بستگی دارد !
هزینه ای که بایت اسکان باید بپردازید کاملا بستگی به شرایط شخصی تان , موقعیت خانوادگی , استخدام و سبک زندگی تان دارد .
خوب بگذارید بگویم که در اینجا تنها اطلاعاتی در اختیارتان قرار می دهم تا با هزینه حدودی آشنا شوید .

هزینه اسکان

هزینه زندگی در نروژ  : اسکان در شهرهای بزرگ و اصلی , مانند اوسلو و استاونگر , بسیار گران تر است , اما این هزینه در شهرک های اطراف شهر بسیار پایین تر است .
برای افرادی که تا سن ۳۵ سالگی خانه ای نخریدند , مالیاتی از پس انداز شان دریافت نمی شود . مزیت های مالیاتی بسیاری برای صاحبان خانه و آپارتمان وجود دارد , که به این معناست که بسیاری از مردم نروژ تا قبل از این که به سن ۳۰ سالگی برسند خانه خود را خریداری کرده اند .

اما همان طور که زودتر به آن اشاره کردیم , هزینه کرایه خانه بسیار گران است . کرایه خانه اولین گزینه افراد تازه وارد است . مهاجران باید ۱ تا ۳ ماه از کرایه را به عنوان ودیعه پرداخت کنند و پس از آن باید کرایه ماه اول را بپردازند .
در بسیاری از شهرها یک اتاق خواب در خانه ای مشترک حداقل ۳٫۰۰۰ کرونر نروژی در ماه کرایه اش است و کرایه خانه ای که اتاق و خواب و پذیرایی داشته باشد حدود ۴٫۵۰۰ کرونر نروژی است .
کرایه بها آپارتمان یک خوابه از ۷٫۵۰۰ تا ۱۲٫۵۰۰ کرونر نروژی شروع می شود ؛ حتی در صورتی که آپارتمان به مرکز شهر نزدیک باشد باید انتظار کرایه بیشتری داشته باشید . آپارتمانی که اندازه یک خانواده شود یا خانه , حدود ۱۲٫۵۰۰ تا ۲۰٫۰۰۰ کرونر نروژی است .
تخمین زدن هزینه تسهیلات زندگی مانند برق و آب بسیار سخت است اما معمولا تفاوت چندانی با دیگر کشورها ندارد . ما درخانه ای زندگی می کنیم که سیستم گرمایشی در آن نصب شده است و از هزینه کم قبض برق تعجب می کنیم .

هزینه زندگی در نروژ  گزینه های جابجایی

هزینه زندگی در نروژ

هزینه زندگی در نروژ  : اگر به دنبال زندگی در شهر هستید , اگر به ماشین نیاز داشته باشید اوضاع بسیار متفاوت خواهد بود . من هیچ وقت در نروژ ماشین نداشتم و از صرفه جویی هایی که توانستم در این بخش بکنم شگفت زده ام .

سیستم حمل و نقل عمومی در نروژ بسیار قابل اعتماد است و هزینه حمل و نقل در بسیاری از شهرها حدود ۷۵۰ کرونر نروژی می شود . اگر محل زندگی , بازی و کار تان در یک شهر باشد , با گذشت زمان پول بسیاری پس انداز خواهید کرد .
تمامی مواردی که به حمل و نقل و رانندگی مربوط شود بسیار گران است ؛ مسائلی مانند خرید ماشین , عوارض جاده , مالیات بر سوخت و بد تر از آن هزینه پارک در مناطق شهری . حتی اگر شرکت تان ماشینی نیز در اختیارتان قرار دهد , خودتان باید هزینه های بسیاری پرداخت کنید .
از آن جایی که جاده های زمینی سفر با اتوبوس , قطار و ماشین شخصی را کند می کنند , سفر هوایی گزینه محبوبی برای سفر در داخل کشور است . سازمان های SAS , نروژی و WIDEROE همگی خطوط ارتباطی زیادی در تمام کشور ایجاد کرده اند که ارتباط را آسان می کند .
بسیاری از مردم که در نروژ زندگی می کنند , امتیازهای سفر را جمع آوری می کنند تا بدین گونه از پرواز رایگان یا سایر امتیازات برخوردار شوند .

هزینه زندگی در نروژ  هزینه خوراک

هزینه زندگی در نروژ  : کمبود تنوع در سوپر مارکت های نروژ موجب سرگردمی مهاجران می شود . هنوز تمام چیزها در این کشور گران نشده اند . هزینه خرید ماهی تازه و ماهی سالمون در مقایسه با سایر کشورها بسیار ارزان تر است .

غذاهای بسیاری به نروژ صادر می شوند و همان طور که انتظار می رود بسیار گران هستند . هزینه محصولات کشاورزی و لبنیات حدودا کنترل شده است و هزینه شیر و کره به صورت روزانه تعیین می شود .
بسیاری از مهاجران متهور در شهرهای بزرگ و اصلی سوپر مارکت های خارجی تاسیس کرده اند .

این مغازه ها امکان خرید محصولاتی که در نروژ کمیاب هست را فراهم می کند و بعضی از کالاها را نیز حتی ارزان تر از قیمت اصلی به فروش می رسانند .

کیفیت میوه جات و سبزیجات در این سوپر مارکت ها بسیار بالا است .
از آن جایی که دستمزد زیادی به کارکنان رستوران ها پرداخت می شود , هزینه غذا خوردن در بیرون بسیار بالا است . مردم نروژ در مقایسه با مردم سایر کشورهای اروپایی , کم تر در بیرون غذا می خورند . ما یک خانواده سه نفره هستیم که دو نفرمان کار کرده و دستمزد دارد و ماشین نیز نداریم , اما هم چنان تنها ۱بار در هفته در بیرون غذا می خوریم .
اگر در رستوران دو وعده غذا سفارش دادید که بیش از ۱٫۰۰۰ کرونر شد , باید انتظار دریافت یک نوشیدنی رایگان را داشته باشید . هزینه یک پرس غذای هندی , چینی یا تایلندی در بسیاری از رستوران ها حدود ۱۶۰ تا ۲۲۵ کرونر است ؛ بهترین گزینه برای غذا خوردن در بیرون همین ۳ مدل غذا هستند .

هزینه زندگی در نروژ  سیستم درمانی

هزینه زندگی در نروژ  : برخلاف شایعاتی که منتشر می کنند , استفاده از سیستم درمانی نروژ رایگان نیست . هر فردی ملزم به پرداخت هزینه ای بابت ملاقات دکتر و نسخه نویسی است , اما اگر هزینه های تان از ۲٫۲۰۰ کرونر در سال بیشتر شد , خدمات کاملا رایگان در اختیارتان قرار خواهد گرفت .

این سیستم کاملا عادلانه طراحی و اجرا می شود اما اگر فردی بسیار مریض بود که نتوانست از پس هزینه ها برآید , نباید نگران شود چرا که نیازی به پرداخت هزینه های درمان نیست .

هزینه زندگی در نروژ  ورزش و تفریح

هزینه هایی که در این دسته باید پرداخت کنید کاملا متفاوت هستند ؛ چرا که فعالیت ها متنوع هستند .
اگر می خواهید با صرفه جویی بسیار زندگی کنید , همان کاری که مردم نروژ می کنند را انجام دهید ؛ به بیرون بروید . هنگامی که از سفر با وسایل نقلیه خسته شدید , پیاده روی یک گزینه حالب است و می توانید از بهترین مناظر این کشور لذت ببرید – در عین حال که خوش اندام نیز باقی می مانید .

بلیط برای بیشتر مسابقات قهرمانی جام جهانی در کشور معمولا ۲۰۰ کرونر نروژی است . این مقدار بسیار ارزان تر از لیگ برتر انگلیس است . مسلما استانداردهای هر دو یکسان نیست .
اگر عصر ها می خواهید بیرون بروید : هزینه بلیط های آخر وقت سینما حدود ۱۴۰ کرونر نروژی است . هزینه اتاق وحشت بین ۳۵۰ تا ۴۵۰ کرونر نروژی به ازای هر نفر است .

هزینه زندگی در نروژ  بعضی از گزینه هایی نهایی

هزینه زندگی در نروژ  : امیدوارم با مطالعه این مقاله , حدود قیمت و هزینه های زندگی در نروژ برای تان مشخص شود . ترجیحات شخصی و انتظارات نیز بر این هزینه تاثیر گذارند .
مردم نروژ بیشتر در فعالیت های رایگان مانند کوه نوردی , پیاده روی شرکت می کنند , نسبت به سایر کشورها بیشتر در بیرون غذا می خورند و مسلما این بهترین نکته درباره آن ها است – زندگی در خانه ای هر دو فرد کار کرده درامد دارند .
اگر به نروژ مهاجرت کردید و می خواستید طبق سبک انگلیسی یا آمریکایی زندگی کنید , آن جاست که متوجه گران بودن هزینه ها در نروژ می شوید .

قطعا سبک زندگی در نروژ با ما ایرانیان بسیار متفاوت است همین تفاوت باعث می شود بسیاری از ایرانیان بعد از مهاجرت به نروژ پشیمان شوند و دوباره برای مهاجرت به کشوری دیگر اقدام کنند

 اقدام دوباره برای مهاجرت یعنی ده ها هزار دلار ضرر مالی !!

اگاهانه تصمیم بگیرید و اگاهانه مهاجرت کنید. 

درباره‌ی مهاجران فردا

حتما ببینید

مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج

مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج

در این مقاله به بررسی کامل و مفید مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج و شرایط آن خواهیم پرداخت .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *