خانه / ایتالیا / پناهندگی در ایتالیا

پناهندگی در ایتالیا


پناهندگی در ایتالیا درای شرایط و ویژگی های خاصی است مانند پناهندگی در هر کشور دیگر . اصولا پناهندگی شاید این روزها بعنوان اخرین راه برای مهاجرت استفاده شود ولی همیشه داستانها و مسایل خاص خود را دارد که نشان می دهد  به آسانی این امر امکان پذیر نیست.

مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا ۲۰۱۸


مهاجرت به ایتالیا روش های گوناگونی دارد که یکی از آنها مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا است. گرچه پدیده پناهندگی امری متداول و رایج است اما برای اینکه به شخصی پناهندگی اعطا نمایند باید آن شخص ویژگی و شرایط خاصی را دارا باشد تا به عنوان پناهجو مورد حمایت کشور مقصد قرار گیرد از جمله اینکه زندگی فرد در کشور مبدا در خطر باشد و بتواند ثابت نماید که اگر به کشورش بازگردد ممکن است مورد تهدید جانی قرار گیرد. در حال حاضر می خواهیم در این مقاله، مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا را بررسی نماییم تا از شرایط مربوط به آن مطلع شویم لذا در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

مهاجرت به ایتالیا روش های گوناگونی دارد که یکی از آنها مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا است. گرچه پدیده پناهندگی امری متداول و رایج است اما برای اینکه به شخصی پناهندگی اعطا نمایند باید آن شخص ویژگی و شرایط خاصی را دارا باشد تا به عنوان پناهجو مورد حمایت کشور مقصد قرار گیرد از جمله اینکه زندگی فرد در کشور مبدا در خطر باشد و بتواند ثابت نماید که اگر به کشورش بازگردد ممکن است مورد تهدید جانی قرار گیرد. در حال حاضر می خواهیم در این مقاله، مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا را بررسی نماییم تا از شرایط مربوط به آن مطلع شویم لذا در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا پروسه ای سخت و غیرقابل اطمینان

با توجه به وضعیت اقتصادی ایتالیا می دانیم که این کشور دارای نرخ بیکاری بسیاری بالایی است و همین امر باعث شده که مهاجرت به این کشور بالاخص مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا پروسه ای سخت و غیرقابل اطمینان به نظر رسد. در سال های اخیر که نرخ بیکاری مردم این کشور رو به افزایش بوده شاهد این بوده ایم که دولت ایتالیا نتوانسته ساز و کار خاصی برای حل معضل بیکاری ارائه دهد و به همین دلیل اقتصاد آن دچار تزلزل شده و در حال حاضر پناهجویانی که در این کشور حضور دارند دچار مشکلات عدیده ای هستند.

طی گزارشی که در آگوست ۲۰۱۸ منتشر شده است ده ها تن از مهاجران و پناهندگان علیه تصمیمی که مبنی بر اینکه حق زندگی خود را در مراکز پذیرش مهاجرین و بی خانمانان و همچنین درخواست های پناهندگی خود را از دست می دهند، اعتراض کردند.

دولت ایتالیا اعلام کرد قصد دارد برای اخراج پناهجویانی که در چهار مرکز مهاجرت زندگی می کنند اقدام نماید زیرا آنها در ۱۳ آگوست تحت نظارت پلیس نبودند.

در ناپل، پناهجویانی که در مراکز مهاجرت میزبانی می شوند، هر شب باید وارد سیستم شوند و در مهلت مقرر در ساعت ۹ شب اجرا می شود.

پناهندگی در ایتالیا با کاهش مهاجرین

طبق صحبت های وزیر امور خارجه ایتالیا، این کشور مصمم است که میزان مهاجرین را در این کشور کاهش دهد و طبق گفته های او ایتالیا دیگر اردوگاه پناهندگان اروپا نخواهد بود و قول داده است که اقدام جدی برای کاهش واردات مهاجران و بازگرداندن کسانی که قبلا به آنجا آمده اند، نماید که با این وضعیت به نظر می رسد که مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا به نسبت دیگر کشورهای اروپایی مشکل تر و دست نیافتنی تر باشد ضمن اینکه مهاجرین فعلی با مشکلات زیادی مواجه شده است.

سالوینی، معاون نخست وزیر نیز مهاجرت را ممنوع اعلام کرد و دو روز پس از آنکه در روز جمعه سوگند یاد کرد سالوینی در سیسیل گفت اکثریت بیش از ۶۰۰ هزار مهاجر که از سال ۲۰۱۴ از شمال آفریقا به جزایر اقیانوس آرام وارد شده اند حق پناهندگی در ایتالیا را ندارند و این کشور نمی تواند به آنها کمک کند و با وجود شرایط کمبود کار، پناهندگی، وضعیت ایتالیایی ها را بدتر می کند

در حال حاضر ده ها هزار تن از پناهجویان آسیب پذیر حق دسترسی به اقامت دائم دوساله و خدمات ایتالیا را پس از قانون جدیدی که توسط دولت ماتئو سالوینی به امضا رسید را از دست دادند. اما در دوسال اخیر هزاران نفر آماده بودند که خدمات دولت را دریافت نمایند. بر طبق مصاحبه ای که با پناهجویان صورت گرفته است دولت به ده ها درخواست پاسخ منفی داده است.

گروه های کمک کننده هشدار می دهند که قانون جدید بحران موجود در ایتالیا را متوقف می کند و در حال تلاش برای مقابله با ارائه خدمات اساسی به حدود ۱۸۰ هزار پناهنده و پناهجوی در انتظار تصویب هستند و تقریبا بسیاری از آن  500 هزار مهاجر بدون ثبت نام نیز قبلا از سیستم پذیرش خارج شده اند.

مجوز پناهندگی

ایتالیا با صدور مجوز پناهندگی ۵ ساله برای پناهندگان و پناهجویانی که با معیار ” حمایت های فرعی ” مواجه هستند، برای ۲۰ سال گذشته مجوز اقامت دائم دو ساله را به یک گروه گسترده تر از مهاجران در زمینه ” حفاظت از انسانیت ” اعطا کرده است. به عبارت دیگر این عده در واقع به عنوان پناهنده شناخته نمی شوند در عین حال نمی توانند به کشور خود برگردند. طبق قانون جدید مهاجرت و امنیت که توسط رئیس جمهور ایتالیا امضا شده است به طور کلی ” حفاظت از حقوق بشر ” را رد می کند و مجوزهای ویژه جدیدی را برای یک گروه کوچک تر و تخصصی تر شامل قربانیان خشونت های خانگی، قاچاق و استثمار شدید معرفی می کند. همچنین شامل حال کسانی که از بلایای طبیعی فرار می کنند و کسانی که در اعمال خیر مدنی مشارکت می کنند و داوطلب می شوند نیز خواهد شد.

اولیو فورتی، رئیس اداره مهاجرت کاریتاس در ایتالیا، گفت: در حال حاضر صدها نفر از مراکز پذیرش در سراسر ایتتالیا اخراج شده اند و در یک لحظه متوجه بی خانمانی خود شدند. در برخی مناطق، برخی از افراد آسیب پذیر مانند زنان باردار یا افرادی که دارای شرایط روانپزشکی هستند بدون هیچگونه حمایتی به خیابان ها می روند و در کمال ناباوری ادارات دولتی کاریتاس را برای کمک مورد خطاب قرار می دهند.

ایتالیا در سال ۲۰۱۶ به عنوان نقطه ورود اصلی اروپا برای مهاجرین و پناهجویان از یونان سبقت گرفت و در دو سال گذشته ۳۲۰ هزار نفر به این کشور وارد شدند. اکثر قریب به اتفاق آنها در کشتی های کوچک و پر جمعیت توسط قاچاقچیان در سراسر مدیترانه از شمال افریقا وارد خاک  ایتالیا می شوند.

توصیه وکلای مهاجرتی

در مورد مهاجرت از طریق پناهندگی به ایتالیا با توجه به شواهد و قرائن موجود نمی توان وضعیت مثبتی را ارزیابی نمود ضمن اینکه سیاست های جدید پیش روی دولت ایتالیا با هر نوع پناهندگی در وضع اقتصادی موجود و نرخ بیکاری بالای این کشور مخالف است لذا به نظر می رسد چشم انداز مناسبی نیز پیش روی مهاجرت به ایتالیا حتی به طرق قانونی وجود نداشته باشد و شاید بهتر است کسانی که قصد مهاجرت به اروپا را دارند برای کشورهایی که در حال حاضر از وضعیت مطلوبی برخوردار هستند استفاده نمود.

در آخر ضمن سپاس و قدردانی از شما عزیزان در مطالعه مقاله مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا امید است توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. تیم متخصص در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تلاش است همواره بروزترین و آخرین اخبار مربوط به مهاجرت را در اختیارشما عزیزان قرار دهد لذا صمیمانه از شما دعوت می نماییم تا در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با زبده ترین کادر مهاجرت در موسسه ما تماس حاصل فرمائید تا از آخرین اخبار مربوط به مهاجرت مطلع شوید

درباره‌ی مهاجران فردا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *